Rendelőnk telefonszáma:

+36 1 445 0011

Amennyiben a szám foglalt kérjük hívja a központi recepciónkat az alábbi elérhetőségen

+36 1 700 3930

Vérhólyag a szájban: okok, tünetek és kezelési módszerek

Amikor a szájban pirosas, lilás vagy barnás színű, folyadékkal telt hólyag keletkezik, rendkívül ijesztő és kellemetlen lehet. A vérhólyag a szájban mindenképpen komoly gondot jelez, amelyre jó különösen odafigyelni – viszont megfelelő kezelés és gondos szájápolás mellett ez az állapot ritkán okoz visszafordíthatatlan károkat.

Mi a vérhólyag és hogyan alakul ki a szájban?

Definíció és alapok

Ahogyan a vérhólyag neve is mutatja: egy vérrel telt hólyagról beszélünk, vagyis egy olyan, legtöbbször bőr alatti “buborékról”, amelyet élénkpiros vagy sötét színű folyadék, vér tölt ki. A vérhólyag testszerte szinte bárhol megjelenhet. Legtöbbször az váltja ki, hogy a bőr felszíne alatti szövet nyomás, ütés, dörzsölés vagy hő hatására megsérül. A sérült szövetből vér (és egyéb testnedvek, pl. nyirok) szivárognak az ép felső réteg alá. Ezzel egy kis, folyadékkal teli tasakot okoznak.

A vérhólyag telítődhet viszonylag friss, piros vérrel a hajszálerekből, de lehet sötétebb színű, sőt fekete is, attól függően, mennyire alvadt meg a benne található folyadék és mennyire volt oxigéndús a vér, amely kitöltötte azt. Önmagában a hólyag színe inkább arra utal, mennyire régi a sérülés. A fekete vérhólyag nem súlyosabb, mint a pirosasabb színű.

Vérhólyag okai

A vérhólyag szájban többnyire valamilyen sérülés miatt alakul ki. Előfordulhat az arcot ért ütés után, fogászati beavatkozások tüneteként, de akár akkor is, ha valaki éjszaka a stressz miatt csikorgatja a fogát. Vérhólyagot okozhat egyes ételek fogyasztása is, például ha valami forrót eszünk, esetleg rosszul harapunk rá valamire (pl. egy pirítós kenyér kemény héjára).

A szájban vérhólyag alakulhat ki különböző fogászat eljárások szövődményeként is. Ez nem feltétlenül jelent rosszat, előfordulhat, hogy csak átmenetileg muszáj volt nagyobb nyomást helyezni egy területre, így ott megsérültek a szövetek.

A vérhólyag tünetei

Azonosítás és öndiagnózis

A vérhólyag a szájban többnyire fájdalommal jár, az érintett terület érzékeny, ha a nyelvünkkel vagy kézzel megtapintjuk. Ritkán előfordulhat, hogy a vérhólyag rágás vagy fogmosás közben kifakad és a tartalma a szájüregbe ürül. Ilyenkor a szájban nyílt seb keletkezik, ezért fontos a vérhólyag kezelése és a szájüreg tisztántartása.

Miért alakul ki vérhólyag a szájban? – A leggyakoribb okok

Kiváltó tényezők

A vérhólyag a szájban többféle okból is kialakulhat. Sokszor valamilyen baleset áll a háttérben: hirtelen fékezésnél beütjük a szánkat, arcunkat az autóban, röplabdázásnál eltalál bennünket a labda, esetleg nagyobb eséskor véletlenül ráharapunk a nyelvünkre vagy valamely lágy részre. 

A hólyagosodás lehet fogcsikorgatás, a fogak összeszorításának eredménye is. Megtörténhet, hogy valamilyen szájápolási eszközzel, például az elektromos fogkefével, a fogszabályozó készülékkel, szájzuhannyal vagy a fogfehérítő sínjével sértjük meg a szánkat. 

Fogászati beavatkozások után a vérhólyag lehet a természetes gyógyulás része is, megjelenhet az ínyen fogkő eltávolítás vagy foghúzás után. Szájsebészeti műtétek után sokszor a fogó nyomán alakul ki.

Vérhólyag kezelése: otthoni gyógymódok és orvosi beavatkozások

Kezelési stratégiák

Mivel diszkomfort érzetet és nyílt sebet is okozhat, a vérhólyag kezelése nagyon fontos feladat. Szerencsére ez nem feltétlenül igényel orvosi beavatkozást. A vérhólyag kezelése házilag is megoldható.

  • Tartsuk fenn a szájhigiéniát! Rendszeresen öblögessünk fertőtlenítő hatású oldattal vagy használjunk a szájüreg fertőtlenítésére alkalmas tablettát!

  • Óvjuk a területet a fizikai behatásoktól! Részesítsük előnyben a pépes, nem túl forró ételeket! Ha szükséges, pár napig használjunk szívószálat!

  • A vérhólyagot a szájban nem szabad felszakítani, de sokszor magától kifakad. Ilyenkor érdemes fertőtlenítőt használni.

Ha a hólyag nagyon zavaró, nyelési nehézséget okoz, nagy felületű vagy kifakad érdemes orvoshoz fordulni. Az orvosi kezelés általában az egyéb betegségek, például az afta vagy tályog kizárásával kezdődik. Az orvos általában feltárja, kitisztítja és fertőtleníti a területet, illetve gyógyszert, fertőtlenítő, hámosító készítményeket javasol.

Mikor forduljon orvoshoz? – A vérhólyag komolyabb jelei

Figyelmeztető Jelek

A vérhólyag a szájban általában néhány nap alatt kezelés nélkül is felszívódik. Ha ez nem történik meg, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Segítségre van szükség a már említett nyelési nehézség és komoly fájdalom esetén is, illetve akkor, ha nem vagyunk biztosak benne, miért alakult ki a kellemetlen állapot.

A vérhólyag kezelésének elmulasztása komoly szájüregi fertőzések kialakulásához vezethet. Súlyosabb esetben a vérhólyag körüli szövetek is károsodnak. Egy esetleges gyulladás szélsőséges esetben vérmérgezést, csontfertőződést, fogvesztést okozhat – így semmi esetre sem szabad félvállról venni a problémát.

Megelőzési tippek: hogyan kerülhető el a vérhólyag kialakulása?

Elővigyázatossági intézkedések

A vérhólyag kezelése mellett fontos figyelmet fordítani a megelőzésre is. Védjük a szájat a fizikai behatásoktól! Ha szükséges, sportoláshoz viseljünk sisakot, szájvédőt, fogvédőt! A törött, sérült fogakkal mindenképpen forduljunk orvoshoz! Sokszor a kiesett tömés, elpattant fog nyomán kialakult éles élek sértik fel annyira a szöveteket, hogy a szájban vérhólyag alakul ki. 

Fontos a megfelelő szájhigiénia is. Minél kevésbé irritáltak a szövetek, annál kisebb valószínűséggel alakul ki vagy gyógyul gyorsan a vérhólyag.

Gyakran ismételt kérdések a vérhólyagról

Hasznos tudnivalók

Mi a különbség a vérhólyag és a vízhólyag között a szájban? 

A vízhólyag a szájban nem vérrel, hanem más szövetnedvekkel telik fel. Viszonylag ritkán alakul ki, de fogcsikorgatás, fogszabályzó-viselés idején előfordulhat.

Honnan vehető észre, ha a vérhólyag a szájban elfertőződött?

Ha a vérhólyag kezelése nem volt eredményes, általában a körülötte lévő szövetek is megduzzadnak, fájdalom alakulhat ki. Ritkán láz, a környező izmok fájdalma, nyirokcsomó duzzanat is kísérheti. 

Mennyi idő alatt gyógyul meg a vérhólyag a szájban?

A szájüreg sérülései gyorsan gyógyulnak. Előfordulhat, hogy már egyetlen nap alatt eltűnik a kellemetlenség. 

Összefoglalás a vérhólyagról

A vérhólyag a szájban rendkívül kellemetlen, de szerencsére jól kezelhető tünet: általában nincs szükség komoly orvosi beavatkozásra sem – de ennek az odafigyelés és a száj általános egészsége alapfeltétele. Ne feledkezzen meg a rendszeres fogászati kontrollról és a problémák korai orvoslásáról! Ha vérhólyaggal vagy egyéb szájsebészeti problémával találná szemközt magát – keresse fel szakembereinket bátran!


Visszahívást kérek


Fehérvári Dental Újbuda fogászati szakrendelő

Szolgáltatásaink

Szolgáltatásaink

Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!

Megnézem
Fogorvosaink

Fogorvosaink

Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.

Megnézem
Időpontfoglalás

Időpontfoglalás

Időpontot kérek fogorvosi kezelésre vagy szűrésre!

Megnézem
Kapcsolat

Kapcsolat

Írja meg miben segíthetünk és szívesen visszahívjuk!

Megnézem