A szájüregi gyulladás okai és kezelése
A szájüregi gyulladás nagyon gyakori probléma, melynek rengeteg ok állhat a hátterében. Hogyan különböztessük meg a szájüregi gyulladások típusait, milyen kezelési módok léteznek és hogyan előzhetjük meg a gyulladások kialakulását? Cikkünkben összegyűjtöttünk mindent, amit fontos tudni a szájüregi gyulladásokkal kapcsolatban!
A szájüreg korántsem egy steril környezet. A táplálék a nyelőcsövön keresztül kerül a gyomorba, a ki- és belélegzett levegő is itt halad át, így sok fertőző tényezőnek van kitéve ez a terület. Ráadásul minden embernek egyedi mikrobákból, gombákból és baktériumokból álló flórája van a szájüregében, amelyek normális esetben semmiféle problémát nem okoznak.
Bizonyos esetekben azonban – például legyengült immunrendszer esetén – olyan fertőző ágensek is bejuthatnak a szervezetbe, melyek felborítják ezeknek a mikrobáknak az egyensúlyát, így változatos problémák, gyulladások alakulhatnak ki.
A szájüregi gyulladások hátterében sokszor áll valamilyen krónikus, általános betegség, mint például cukorbetegség, vérszegénység, vitaminhiány, máj- vagy veseelégtelenség.
A szájüregi gyulladások leggyakoribb formái:
afta
herpesz
szájnyálkahártya gyulladás (sztomatitisz)
fogínygyulladás (gingivitisz)
egyéni fogínybetegségek, fogínysorvadás
foggyökérgyulladás, szuvas vagy lyukas fog
ajakgyulladás (keilitisz)
szájzug gyulladás
szájpenész
Mik a szájüregi gyulladások leggyakoribb tünetei?
Az egészséges szájüregben semmilyen elváltozás nem tapasztalható. Akkor kell tüneteinkkel orvoshoz fordulnunk, ha olyan eltéréseket látunk, amelyek eddig nem voltak ott a szájban és környékén, illetve, ha fájdalmat észlelünk.
A leggyakoribb szájüregi betegségek
A következőkben a leggyakoribb szájüregi betegségeket és azok okait, tüneteit és kezelését fogjuk áttekinteni.
Az afta
Az afta egy fájdalmas, fekélyszerű elváltozás, hámhiány a szájüregben. Főként a szájpofán, a nyelven, illetve a fogínyen helyezkedik el. Néhány milliméteres az átmérője, fehéres, sárgás vagy szürkés hártya fedi, élénkpiros színű gyűrűvel körülötte és elég kellemetlen fájdalommal jár. Nem valódi hólyag, bár annak tűnik. A kialakulásának okai nem ismertek pontosan, de elmondható, hogy főként fertőzés, fűszeres vagy forró ételek, hormonális tényezők (pl. menstruáció, stresszes helyzetek) váltják ki. A gyenge immunrendszer, a szájnyálkahártya sérülése és a rossz szájhigiénia, de bizonyos genetikai tényezők is állhatnak a hátterében.
Az afta típusai
Az aftának 3 típusát különböztethetjük meg.
Mikulicz-féle afta: ez a leggyakoribb típus, ami általában 2-3 mm, de 10 mm-nél semmiképpen nem nagyobb, általában egyesével jelenik meg.
Cooke-féle afta: nagyon apró, 1 mm-es afták, amelyekből több van egymás mellett. Nagyon hasonlít a herpeszhez.
Sutton-féle afta: óriásaftának is nevezik, mivel a 2-3 cm-es nagyságot is elérheti és a mélyebben fekvő szöveteket is érinti. Lassabban gyógyul, mint a másik két fajta.
Az afta kezelése
Általában 7-10 nap alatt magától is elmúlik, nem hagy maga után heget vagy egyéb nyomot és csak ritkán jár együtt lázzal vagy nyirokcsomó-duzzanattal. Csak tüneti kezelése lehetséges, a gyógyulási folyamat sajnos nem gyorsítható. Ha véletlenül a saját fogunk, fogszabályzónk vagy fogpótlásunk sebezte fel a szájnyálkahártyát, keressük fel fogorvosunkat!
Érdemes szájvízzel, patikai készítménnyel fertőtleníteni és ecsetelni, mert ez enyhíthet a fájdalmon.
A helyi kezelésre az alábbi módszereket alkalmazhatjuk, hogy csökkentsük a panaszokat:
Érzéstelenítő kenőcsök vagy gélek a fájdalomcsillapításhoz
Súlyosbító tényezők, például savanyú és csípős ételek kerülése
Rendszeres és alapos szájhigiéné
Szájon át adott fájdalomcsillapító súlyos panaszok esetén
Antibakteriális szájöblítő oldatok
Növényi gyulladáscsökkentők, például kamilla
Tápanyaghiány pótlása, például vas, folsav vagy B12-vitamin
Hogyan különböztethető meg afta és a herpesz?
Bár első pillantásra nagyon hasonlítanak egymásra, van pár lényeges eltérés közöttük. A legfontosabb, hogy a herpesz valódi hólyagokat képez, míg az afta csak hólyag-szerűen néz ki. Ha ujjal megtapintjuk, herpesz esetében kidudorodást érezhetünk. A másik fontos különbség, hogy a herpeszt nem veszi körül piros színű gyulladásos gyűrű, míg az aftát igen.
A szájüregi herpesz megjelenése és okai
A herpesz szintén az egyik leggyakoribb szájüregi gyulladás. Általában a herpes simplex vírus 1-es típusa (HSV I) okozza, amelyet a lakosság 90%-a hordoz magában. Ritkább esetekben a nemi herpeszért felelős HSV II is kiválthatja. Ez a herpes simplex vírus többségében nem okoz semmilyen gyulladást, és csak a hordozók nagyon kis százalékában aktiválódik – ekkor azonban fájdalmas, fertőző hólyagocskákat képez.
A szájnyálkahártya gyulladását vírus-, baktérium- vagy gombafertőzés okozza. Előfordulnak gyógyszerek (például szalicilátok, antibiotikumok, fogamzásgátlók) és vegyszerek (például klór, fluor, arzén) okozta szájnyálkahártya-gyulladások is. A rossz szájhigiéné, az elhanyagolt fogazat és a leromlott általános állapot hajlamosítanak a szájnyálkahártya-gyulladásra.
A herpesz ajkakon, a szájüregben és az ínyen jelenik meg, de előfordulhat a nyakon, az állon és a szemen is. Piros szélű fekélyek, amelyek lassan, 1-2 hét alatt, de heg nélkül gyógyulnak. Kísérő tünetként fájdalmas nyirokcsomó duzzanat, elesett állapot, láz és fokozott nyáltermelődés figyelhető meg. Gyakran kiújulhatnak ugyanazon a helyen. A szájüregi herpeszt a köznyelvben fekélyként is emlegetik.
A herpesz kezelése
A herpesz általában magától elmúlik, nem igényel különösebb orvosi beavatkozást. Erre csak akkor lehet szükség, ha a fertőzés elhatalmasodik vagy másfél hónaposnál fiatalabb csecsemő kapja el. A herpesz jól reagál az antivirális gyógyszerészeti készítményekre és kenőcsökre. Fokozottan figyeljünk a szájhigiénére rendszeres fog- és nyelvtisztítással, fogselyem és öblögetők használatával.
A szájnyálkahártya-gyulladás (sztomatitisz) megjelenése és okai
A szájnyálkahártya-gyulladás, más néven sztomatitisz esetében a szájüreg nyálkahártyáján egy fekély alakul ki. Leggyakoribb oka a vírusfertőzés, de állhat a háttérben baktérium okozta fertőzés, a szájüreg gombáinak (Candida albicans) elszaporodása vagy vegyszerek (arzén, fluor, klór), gyógyszerek (szalicilátok, antibiotikumok, fogamzásgátló tartós alkalmazása) okozta mellékhatás is. Hajlamosító tényezőnek számít a kemoterápia, a sugárkezelés és különféle krónikus betegségek is. A sztomatitisz leggyakoribb tünetei a hám gyulladásos elváltozásain túl a nyirokcsomók duzzanata, az ízlelés zavara és a láz.
A szájnyálkahártya-gyulladás okozta szájpenész
Ha a szájnyálkahártya-gyulladást a szájüreg gombáinak (Candida albicans) elszaporodása okozza, szájpenészről beszélünk. Általában akkor alakul ki, ha az immunrendszer nem elég erős ahhoz, hogy a gomba terjedését megakadályozza. Ezt állhat fenn például antibiotikumos vagy más gyógyszeres kezelés, tápanyaghiány vagy betegség esetén. Emellett sok más tényező is kedvezhet a szájpenész kialakulásának:
Sebek a szájüregben
Hiányzó fogak vagy fogpótlás
Dohányzás
Nem megfelelő szájhigiéné
Szervi betegségek
Legyengült immunrendszer
Gyógyszerek, például antibiotikumok
Idős kor
Ezen kívül a szoptatás alatt előfordulhat, hogy a melltartóbetét alatt kialakuló nedvesség és meleg révén penész alakul ki az édesanya mellbimbóján. Ez átjuthat a csecsemőre és szájpenész képében jelentkezhet. Fordítva is lehetséges a fertőzés.
A nyelven és az orca belső felszínén található, nem letörölhető lerakódás alapján lehet felismerni, jellemzően fehéres-szürkés színű. Nagyon súlyos esetekben a száj nyálkahártyája begyulladhat és vérezhet is.
A szájpenész kezelése
A szájpenész gombaellenes szerekkel kezelhető, amelyek hatóanyagként például nisztatint vagy klotrimazolt tartalmaznak. Ezek a gyógyszerek, az úgynevezett antimikotikumok gátolják a gombák növekedését vagy elpusztítják azokat. Nem tanácsos házi szerekkel, egyedül próbálkozni, mert ezek a szájpenészt súlyosbíthatják. Az időbeni és következetes kezelés segítségével a szájpenész általában gyorsan leküzdhető. Szájpenész gyanúja esetén az orvosi vizsgálat erősítheti meg a diagnózist. Az orvos általában első pillantásra felismeri a fertőzést, vagy kenetet vesz.
A fogínygyulladás (gingivitisz) megjelenése és okai
A fogínygyulladás egyértelmű összefüggésben áll a rossz szájhigiénével és a fogkövesedéssel, melyek mind elősegítik bizonyos kórokozók megtelepedését. Ezek az íny gyulladásához, később sorvadásához vezethetnek. Az első tünetek közé az ínyvérzés tartozik, melyet később az íny duzzanata, pirossága követ. Fájdalmas lehet, és ha nem kezelik időben, a gyulladás pedig továbbra is fennáll, akkor az íny elkezd visszahúzódni és akár a fogak elvesztése is bekövetkezhet.
Kezelése nehézkes, nem állítható teljesen helyre a visszahúzódott íny, így a hangsúly a megelőzésen van. Az otthoni fogápolás, a helyes fogmosás, a rendszeres professzionális szájhigiénés kezelés és a félévenkénti fogorvosi vizsgálat elősegíti a fogágybetegség megelőzését.
Az ajakgyulladás (keilitisz) megjelenés és okai
Forró étel vagy ital, szájüregi daganatok sugárkezelése, esetleg kémiai anyagok (kozmetikumok!) hatására alakulhat ki az ajak körülírt duzzanata, pirossága, azaz a gyulladása. Ha a szájzugban kicsi fájdalmas fekély jelenik meg, mely gyakran vérzékeny is, azt szájzug rhagadnak nevezzük. Leggyakrabban leromlott immunrendszer, cukorbetegség, vérszegénység, gombafertőzés vagy rossz fogprotézis esetén alakul ki.
Az ajakgyulladás kezelésére érdemes fertőtlenítő ecsetelőt és szteroidtartalmú kenőcsöt alkalmazni, amelyeket vényköteles termékként orvos írhat fel.
A szájüregi gyulladások megelőzése és kezelése
A szájüregi gyulladások kategóriájába tartoznak a szuvas, lyukas fogak és a foggyökérgyulladás is. Ezek kialakulásának hátterében a rossz szájhigiéné áll, melyet sok esetben rossz szagú lehelet is kísér. Ha valamilyen fog- vagy ínyproblémával állunk szemben, mindenképpen keressük fel fogorovosunkat!
A szájüreg regenerációját és a gyulladás megelőzését néhány egyszerű magatartási szabállyal támogathatjuk:
Szájvíz: egy erős, antibakteriális vagy gyulladáscsökkentő szájvíz jó alapja lehet a gyógyulásnak. Ha tisztán tartjuk a szájüregünket és vigyázunk, hogy a sebbe minél kevesebb baktérium jusson, azzal felgyorsíthatjuk a regenerálódást. Mehetünk drogériába, de a legjobb, ha a gyógyszertárban kérünk segítséget a legmegfelelőbb szer kiválasztásához.
Szájápolási szokások: figyeljünk oda a napi kétszeri, alapos fogmosásra, hiszen a tiszta, baktériummentes környezet segíti az afta gyógyulását. Ha gyanakszunk rá, hogy valamilyen allergia okozza az afta megjelenését, válthatunk bio, homeopátiás vagy SLS-mentes fogkrémre – ezekben a termékekben található a legkevesebb allergén anyag.
Táplálkozási szokások: kerüljük a túl savas ételek és italok (pl. citrusfélék, szénsavas üdítők, energiaitalok stb.) fogyasztását és főzéshez se használjunk túl erős fűszereket. Érdemes mellőzni a magvakat, dióféléket, kemény ropogtatnivalókat az étrendünkből, ezek újból megsérthetik a gyógyulófélben lévő területet.
Vitaminptólás: B-12 vitamin vagy vashiány előidézheti a seb megjelenését, így fontos pótolnunk ezeket az anyagokat – jó megoldás lehet a komplex B-vitamin készítmény alkalmazása is.
Alkohol, dohányzás: káros szenvedélyeink egyike sem támogatja a nyálkahártya gyógyulását, tehát erre az időre mindenképp érdemes mérsékelni a dohányzást és az alkoholfogyasztást.
Stressz csökkentése: lelki tényezők szintén kiválhatják az afta megjelenését. Találjuk meg a legjobb feszültségoldó módszereket: sportoljunk, meditáljunk vagy kérjük szakember segítségét!
Ha a szájüregben kialakult gyulladások, fekélyek, plakkok nem múlnak el, inkább tovább növekednek, akkor sajnos gondolni kell valamilyen rosszindulatú folyamat (szájüregi daganat) kezdetére, a panaszokkal azonnal fogorvost, szájsebészt vagy fül-orr-gégészt kell felkeresni!
Szájüregi gyulladásra gyanakszik? Keressen fel minket!
A szájüreggyulladás bármely formájának hatékony kezelése a megfelelő diagnosztizálásnál kezdődik.
1997-es megalakulásunk óta arra törekszünk, hogy az Ön családja a lehető legmagasabb színvonalú és teljes körű ellátásban részesüljön, a legkisebbektől a legnagyobbakig. Specialistáink a fogászat minden területét lefedik, így a bonyolult, több fogszakorvost igénylő kezelések is helyben megoldhatók. Csapatunk profi és összehangolt működése a teljes ellátási folyamat során – a szakorvosi konzultációktól az adminisztratív teendőkig – mindenhol megmutatkozik.
Ne habozzon tanácsot kérni szakembereinktől az alábbi telefonszámokon!
Rendelőnk telefonszáma:
Amennyiben a szám foglalt kérjük hívja a központi recepciónkat az alábbi elérhetőségen:
Visszahívást kérek
Fehérvári Dental Újbuda fogászati szakrendelő
Szolgáltatásaink
Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!
MegnézemFogorvosaink
Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.
Megnézem