Rendelőnk telefonszáma:

+36 1 445 0011

Amennyiben a szám foglalt kérjük hívja a központi recepciónkat az alábbi elérhetőségen

+36 1 700 3930

Fogfájásra fájdalomcsillapító

A fogfájás rettegett állapot. Az enyhe nyomástól villanásszerű, erős fájdalomig mindenféle formában jelentkezhet. Ráadásul mindig a legrosszabbkor érkezik: a hétvégén vagy éjjel megjelenő tünetek esetén sokszor nem tudunk azonnal orvoshoz fordulni. Ilyenkor otthoni fájdalomcsillapítás szükséges. Fontos, hogy tudjuk: a fogfájás megszüntetésére nem létezik gyógyszer! A fájdalmat azonban átmenetileg csillapíthatjuk: cikkünkben összegyűjtöttük, milyen gyógyszerek és egyéb készítmények, módszerek léteznek a fogfájás ellen.

A fogfájás okai

Általános okok

A fogfájás okai nagyon különbözőek lehetnek. Az egyik leggyakoribb ok a fogszuvasodás. Ilyenkor a fog felületének sérülése miatt a fogban található idegvégződések szabadon érintkezhetnek a külvilággal, így étkezéskor vagy ha sérült felület valamilyen anyaggal találkozik, villanásszerű, éles fájdalom alakulhat ki. 

A különböző gyulladásos folyamatok, így a fogbél- vagy íngyulladás általában kezdetben folyamatos, tompa nyomásérzéssel járnak. Később duzzanat alakulhat ki. Ilyenkor nem csak az okoz fájdalmat, ha ételt vagy italt fogyasztunk, de az is, ha az érintett terület izmait használjuk: beszélni, rágni próbálunk. 

A gyulladás következtében tályogok, gennyel telt gócok alakulhatnak ki az ínyben (de akár a szájüreg más pontjain is). Ezek a tályogok eleinte szintén feszülő érzést okoznak, ha azonban kifakadnak, az hatalmas fájdalmat jelenthet, akár az egész állkapocsba, arcba is kisugárzik az érzés.

A bölcsességfog előtörése szintén komoly fájdalommal járhat. Ezt sokan a fül- vagy torokfájással tévesztik össze, mert sokszor inkább az állkapocsban, arcban érződik a kellemetlenség. 

Kevesebbet emlegetett okok

Ritkán az állkapoccsont gyulladásáról, sérüléséről is szó lehet. Sérülés vagy foghúzás után az állcsont begyulladhat, komoly fájdalmat, szájzárat okozva a betegnek.

Fájhatnak a száj körüli izmok, ízületek is. Ez sokszor annak az eredménye, hogy a beteg idegességében összeszorítja az állkapcsát esetleg álmában, önkéntelenül csikorgatja a fogait.

Sajnos a fogfájás okai sokszor nem olyan egyértelműek, mint például a fogtömés elvesztése. Van, hogy a fül- vagy a torok, a mandulák vagy az arcüreg betegségeit azonosítjuk így.  

A leggyakoribb fogfájásra ajánlott gyógyszerek

A fogfájást a legtöbb gyógyszer nem kezeli. A különböző szerek csak a tüneteket szüntetik meg. Nagyon fontos, hogy a fájdalommal orvoshoz forduljunk, de amíg ez nem lehetséges a fájdalmat érdemes, sőt, kell is csillapítani! Ha ugyanis kezelés nélkül hagyjuk, akkor komolyabb problémák, például szájzár vagy kényszertartás alakulhat ki.

A különböző fájdalomcsillapító gyógyszerek különböző módon hatnak fogfájás esetén. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók az alábbi kategóriákba sorolhatók:

  • Metanmyzolok
    Ezek a gyógyszerek fogfájásra azért nagyon hatékonyak, mert erősebb fájdalommal is megbirkóznak. Sajnos azonban sok embernél okoznak allergiát, így csak körültekintően, orvossal egyeztetve alkalmazhatók. Ebbe a családba tartozik pl. az Algopyrin is.

  • Acetil-szalicilsav
    Az egyik legrégebben használt hatóanyag, amely rendelkezik fájdalomcsökkentő, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással is. Nem javasolt asztmás betegeknél alkalmazni, mivel rohamot válthat ki. Gyomorproblémákban szenvedőknek nem ajánlott, valamint nem adható 12 évnél fiatalabb gyermeknek sem. Mivel az acetil-szalicilsav visszafordíthatatlanul inaktiválja a vérlemezkéket, ezért szigorúan ellenjavalt véralvadási zavarok esetén. Ilyen gyógyszer például az Aspirin és a Kalmopyrin is.

  • Ibuprofenek
    Az ibuprofeneket sok fogorvos javasolja fogfájásra, mert gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Hátrány, hogy ezeket nem érdemes hosszabb távon szedni, mert gyomor- és bélbántalmakat okozhatnak. Ibuprofen például az Advil, az Ibumax és az Algoflex is.

  • Diclofenac tartalmú gyógyszerek
    Ezeket hirtelen, erős fájdalom esetén érdemes alkalmazni, mert gyorsan hatnak. Sajnos ezeket egyáltalán nem érdemes hosszú távon szedni, sőt, csak nagyon indokolt esetben alkalmazhatók máj- és vesekárosító hatásuk miatt.

  • Paracetamolok
    A paracetamol fogfájás esetén kevésbé hatékony, ellenben láz- és gyulladáscsökkentő hatású. Paracetamol található a legtöbb megfázás elleni szerben (pl. NeoCitran, Coldrex, Rubophen, Panadol). Ezeket általában valamilyen más, fájdalomcsillapító vagy nyugtató hatású anyaggal is kombinálják. Segíthet fogfájás esetén, de mivel nagy terhelést jelent a szervezetnek és kevésbé hatékony, így általában nem ez az elsődleges választás.

Fogfájás kezelése házilag

Pálinkát rá! – tartja a mondás. Az alkohollal (külsőleg) történő kezelés nem elvetendő, mert az alkohol fertőtlenítő hatású, rövid időre tehát valóban képes segíteni. Viszont az alkohol még a nyálkahártyáról is könnyen felszívódik, tudatmódosító hatású és reakcióba léphet a gyógyszerekkel, így ezt a módszert inkább érdekes népi gyógymódként kell emlegetni, ha a fogfájás házilagos kezeléséről van szó.

Természetes megoldások fogfájásra

A gyulladásos tünetekre átmeneti segítséget jelenthet a hidegvizes öblögetés és a hideg borogatás. A hideg érösszehúzó hatású és segít megszüntetni a feszülő érzést. A sós vizes öblítés szintén fertőtlenítő hatású, főleg íngyulladás esetén hozhat enyhülést.

Fogfájás kezelése illóolajokkal

A fogfájás kezelése házilag történhet illóolajokkal is. A szegfűszeg zsibbasztó, fájdalomcsillapító hatású, a levendula pedig jó gyulladáscsökkentő is. Az is segíthet, ha a beteg magát a növényt rágcsálja, de a tiszta illóolajat külsőleg is alkalmazhatjuk.

A fogfájás kezelése házilag csak akkor biztonságos, ha enyhék a tünetek és ismerjük a szervezetünket: tudjuk például, hogy az illóolaj nem okoz allergiás reakciót. A módszerek többsége együtt alkalmazható a vény nélkül kapható szerekkel, így növelhetjük azok hatékonyságát.

Nagyon fontos tudni, hogy az illóolajokat minden esetben higítsuk valamilyen bázisolajjal (pl. olívaolajjal vagy lenmagolajjal) hígítsuk az irritáció elkerülése érdekében! Enélkül erős, nyálkahártya irritáló hatásuk lehet.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Fogfájás esetén, kevés kivételtől, pl. a tejfogak kiesésétől eltekintve mindig orvoshoz kell fordulni. Ha a fájdalom nagyon erős, sürgősségi fogászati ellátásra is szükség lehet. Sajnos ez hétvégén vagy éjszaka nem mindig egyszerű, ezért érdemes már az első tünetek megjelenésekor kezelni a problémát. 

A fogfájás azonnali kezelése azért fontos, mert így elkerülhető a komolyabb tünetek, például az arccsontok gyulladásának kialakulása és a fogvesztés. Ez nem csak egészségügyi szempontból fontos: a fogak pótlása, az összetett fogászati problémák kezelése általában költséges, a TB-támogatott eljárások keretében pedig nem mindig oldható meg esztétikusan. 

A sürgősségi fogászati beavatkozások célja a legtöbbször a fájdalom mérséklése és a további károsodás megakadályozása. A sürgősségi ellátás általában az adott terület feltárásából és tisztításából, ideiglenes ellátásáról és gyógyszeres kezeléséről szól – tehát ilyenkor nem történik például implantálás vagy egyéb, nagy költséggel járó beavatkozás. Ezeket az akut gyulladás jelenlétében amúgy sem lehet elvégezni. Így tehát nem kell nagyobb költségektől tartani – cserébe a gyors beavatkozás szükségtelenné tehet számos drága műveletet.

Összefoglalva, mindenképpen foglaljunk időpontot fogorvoshoz, ha:

  • a fájdalom nagyon intenzív vagy fájdalomcsillapítóra rosszul reagál,

  • a fogfájás két napnál tovább tart,

  • a fogfájás mellett lázat, duzzanatot és fejfájást is tapasztalunk,

  • a szájnyitáshoz izom vagy ízületi fájdalom társul,

  • légzési- vagy nyelési nehézségek is fellépnek a fogfájás mellett.

Gyakran ismételt kérdések (FAQ)

Milyen gyorsan hatnak a különböző fájdalomcsillapítók?

A leggyorsabb fájdalomcsillapítók fogfájásra általában a diclofenac tartalmú készítmények – de a hatás nagyban függ az egyéni érzékenységtől és a fájdalom jellegétől is. Ha a fájdalom a gyógyszer hatására egy órán belül sem enyhül, mindenképpen érdemes azonnal segítséget kérni.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni, ha a házi gyógymódok nem segítenek?

Ha a fájdalom nagyon erős, a beteg enni, inni, aludni sem tud, azonnali beavatkozás indokolt. Szintén ez a helyzet, ha láz, hányás, szájzár jelentkezik. De a legjobb, ha minden erősebb fájdalommal orvoshoz megyünk és legfeljebb a beavatkozásig alkalmazunk valamilyen házi praktikát.

Milyen veszélyei vannak a fájdalomcsillapítók hosszú távú használatának?

Szinten minden fogfájásra alkalmazható fájdalomcsillapítónak van máj- és vesekárosító, gyomrot és bélrendszert megterhelő hatása. Hosszú távon ezek valószínűsége megnő. A túl sok fájdalomcsillapító szedése hozzászokást okozhat, ezért a betegek hajlamosak túladagolni a gyógyszert, tovább növelve a szövődmények kialakulásának valószínűségét. 

Összegzés

A fogfájás megszüntetésének legjobb módja, ha orvoshoz fordulunk. A fogfájásra gyógyszert szedni csak addig érdemes, amíg a hatékony kezelés meg nem gyógyítja a fájdalom és az azt kísérő gyulladás okát. A fogfájás kezelése házilag csak a tünetek csillapítását jelenti, a legritkább esetben hoz valódi megoldást.

Fogfájással küzd? Foglaljon időpontot minél hamarabb és szabaduljon meg a probléma okaitól!

 

Visszahívást kérek


Fehérvári Dental Újbuda fogászati szakrendelő

Szolgáltatásaink

Szolgáltatásaink

Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!

Megnézem
Fogorvosaink

Fogorvosaink

Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.

Megnézem
Időpontfoglalás

Időpontfoglalás

Időpontot kérek fogorvosi kezelésre vagy szűrésre!

Megnézem
Kapcsolat

Kapcsolat

Írja meg miben segíthetünk és szívesen visszahívjuk!

Megnézem